Browser Cookies
This site uses cookies necessary to properly function. By closing this popup, clicking a link or continuing to browse otherwise, you agree to the use of cookies. View our policies.

2018/19 Skating Season


Wild Rose Invitational Competition
August 3-6, 2018
Leduc, AB

Results:
Cassidy Domenico Star 9 Women - 8th
Paige Domenico Juvenile Women U11 Flight B - 11th
Jane Gray Senior Women - 1st

GTSA Summer Skate
August 16-19, 2018
North York, Ontario

Results:
Jane Gray Senior Women - 4th

Fall Competitive Invitational
September 28-30, 2018
Lethbridge, AB

Results:
Kimberley Dearing Pre-Juvenile Women U11 Flight A - 14th
Paige Domenico Juvenile Women U12 Flight B - 6th
Olive Schmaltz Juvenile Women U12 Flight B - 9th
Jane Gray Senior Women - 1st

Octoberfest
October 11-14, 2018
Barrie, Ontario

Results:
Jane Gray Senior Women - 11th

2019 Skate Canada Alberta-NWT/Nunavut Sectional Championships
October 31-November 4, 2018
Red Deer, AB

Results:
Kimberley Dearing Pre-Juvenile Women U11 - 27th
Paige Domenico Juvenile Women U12 - 6th
Olive Schmaltz Juvenile Women U12 - 15th
Savina Somas Novice Women - 13th
Jane Gray Senior Women - 1st

Edmonton Region STARSkate Invitational
November 23-25, 2018
St. Albert, AB

Results:
Valerie Laferriere Silver Women - 1st

Skate Canada Challenge
November 28-December 2, 2018
Edmonton, AB

Results:
Jane Gray Senior Women - 12th

Calgary Region STARSkate Invitational
December 7-9, 2018
Okotoks, AB

Results:
Lily Burden Star 3 Girls - Silver Standard
Remi Hilty Star 3 Girls - Bronze Standard
Meg Kobayashi Star 3 Girls - Gold Standard
Hazel Schmaltz Star 2 Girls - Silver Standard
Meg Ohsada Special Olympics Level 3 - 1st
Paisley Chambers Star 4 Girls U13-A - 1st
Sage Jonker Star 4 Girls U13-F - 1st
Maya Gonzalez Star 5 Women U13-C - 1st
Joyce Lau Star 5 Women U13O-A - 2nd
Rein Solodan Star 5 Women U13-E - 4th
Cassidy Domenico Star 9 Women - 3rd

2019 Skate Canada National Figure Skating Championships
January 14-20, 2019
Saint Johns, NB

Results:
Jane Gray Senior Women - 12th


Central Region STARSkate Invitational
February 8-10, 2019
Rocky Mountain House, AB

Results:
Maya Gonzalez Gold Standard in Introductory Interpretative & Star 6 Free Skate - 4th
Lily Burden Star 4 Free Skate - 5th
Remi Hilty Gold Standard Star 3
Hazel Schmaltz Silver Standard Star 3
Olive Schmaltz Bronze Interpretive Flight B - 1st
Joyce Lau - Bronze Interpretive Flight C - 1st & Star 5 Free Skate - 1st


Special Olympics Provincials
February 9, 2019
Calgary, AB

Results:
Meg Ohsada Level 3 - 2 Gold Medals


Calgary Winter Invitational
February 15-17, 2019
Calgary, AB

Results:
Lily Burden STAR 4 Girls U13-Flt B 7th
Kimberley Dearing Pre-Juvenile Women U11-Flt A 8th
Cassidy Domenico STAR 9 9th
Paige Domenico Juvenile Women U12-Flt B 8th
Maya Gonzalez STAR 6 Women A 2nd
Meg Kobayashi STAR 4 Girls U13-Flt A 4th
Olive Schmaltz Juvenile Women U12-Flt B 11th
Savina Somas Novice Ladies Short Program 10th
Savina Somas Novice Ladies Free Program 11th
 

South Region STARSkate Invitational
March 1-3, 2019
Lethbridge, AB

Results:
Kimberley Dearing STAR 6 Women A 1st
Kimberley Dearing Introductory Women IN-Flt A ?
Remi Hilty STAR 4 Girls U13-Flt A 5th
Joyce Lau STAR 5 Women 130-Flt A 1st
Joyce Lau Bronze Women IN-Flt F 2nd
Hazel Schmaltsz STAR 3 Girls B ?
Olive Schmaltz STAR 6 Women A 2nd
Olive Schmalfz Bronze IN-Flt B 1st


2019 STARSkate & Adult Championships
March 22-24, 2019
Airdrie, AB

Results:
Lily Burden STAR 4 Girls U13-Flt A 10th
Paisley Chambers STAR 5 Women U13 35th
Remi Hilty STAR 4 Girls U13-Flt E 7th
Sage Jonker STAR 5 Women U13 45th
Meg Kobayashi STAR 4 Girls U13-Flt C 4th
Valerie Laferriere Silver Adult FS 4th
Valerie Laferriere Silver Adult IN 2nd
Joyce Lau STAR 5 Women 130 4th
Joyce Lau Bronze Women IN-O13 8th
Olive Schmaltz Bronze Women IN-U13 2nd
Rien Solodan STAR 5 Women U13 12th


Sunsational Combined Invitational
April 19-21, 2019
Edmonton, AB

Results:
Lily Burden STAR 4 Girls U13-Flt C 5th
Kimberley Dearing Pre-Juvenile Women U11-Flt B 7th
Paige Domenico Juvenile Women U12-Flt A 6th
Maya Gonzalez STAR 6 Women C 2nd
Remi Hilty STAR 4 Girls U13-Flt A 4th
Joyce Lau STAR 5 Women 13O-Flt A 1st
Savina Somas Novice Women Short Program 13th
Savina Somas Novice Women Free Skate 11th




 
 
 
 
 
 
 
Canmore Skating Club
Box 8382, Canmore, AB T1W 2V2
canmoreskatingclub@gmail.com
https://canmoresc.uplifterinc.com/